פינוי בינוי סיכונים ואיך מתמודדים

פינוי בינוי סיכוניםתהליכי פינוי בינוי ברחבי הארץ נועדו לתת מענה למצוקה בשטחים פנויים לצד התיישנות של בתי מגורים משותפים. התחדשות עירונית נותנת הקלות מס ואפשרות להשביח נכסים ולהפוך שכונות ישנות לשכונות חדישות. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך מסיכונים שקיימים. נסביר על פינוי בינוי סיכונים וגם – איך מתמודדים. 

 

איתנות פיננסית מוגבלת של יזמים 

לא כל היזמים בתחום של פינוי בינוי נהנים מכיסים עמוקים. הכלכלנים מכנים זאת איתנות פיננסית בלתי מספקת אבל המשמעות פשוטה. אם היזם פושט רגל באמצע העבודות, חל  עיכוב של ממש בלוחות הזמנים. ברשימה של פינוי בינוי סיכונים זהו אחד הסיכונים המהותיים ביותר. על מנת להתמודד עם מצב כזה צריך לבדוק בשבע עיניים את היזם שבוחרים לצורך הפרויקט. לא פחות חשוב, לקבל ערבויות. כאשר בעלי הדירות מקבלים ערבויות, אפילו אם היזם פושט רגל, הכסף שהושקע מובטח ואפשר להמשיך בעבודות עם ליווי של גורם חלופי. 

 

פינוי בינוי סיכונים תכנוניים 

כמו בכל פרויקט קבלני מורכב, ישנו סיכון בכך שהתוכניות שיוגשו לא יאושרו או שהביצוע לא יהיה תואם לאישורי הבניה. על מנת להתמודד עם מצבים כאלה חשוב לבדוק את הרקע לא רק של היזם אלא גם של קבלני הביצוע. חשוב שגורמי התכנון יהיו וותיקים ומנוסים וכי מפקח בניה יעקוב אחר כל שלבי העבודה באופן הדוק ומקרוב. 

 

להתגבר גם על סיכונים מצד היזם 

אי אפשר להתעלם מכך כי גם היזמים שפועלים בתחום הזה מתמודדים עם סיכונים מסוימים. בראש ובראשונה מדובר בסיכון של טעויות בחישובי כדאיות כלכלית. אם החישוב לא בוצע בצורה הנאותה, היזם לא יוכל לעמוד בהוצאות וזה מחזיר אותנו לסיכון שמשפיע על בעלי הדירות – עצירת הפרויקט. על מנת להתמודד עם מצב של פינוי בינוי סיכונים בזיהוי שולי רווח נאותים, צריך להקפיד על שלב החישובים בראשית הדרך. יש לבדוק היטב את עלויות הקרקע, את תוכניות הפיתוח בסביבה, את עלויות ההקמה וההשבחה, הוצאות של היטלים שונים ושל הוצאות רישוי וכיוצא בזה. רוצים לקדם פינוי בינוי בצורה נאותה, תוך הבטחת זכויותיכם ותוך הקטנת סיכונים למינימום? פנו לחברת תב"ע קפיטל, פועלים באחריות.