פינוי בינוי – סיכונים

פינוי בינוי – סיכוניםתחום הפינוי בינוי קיבל תנופה של ממש בשנים האחרונות. הרבה מאוד אזורים בארץ עוברים את התהליך והודות לכך השכונות משנות את פניהן, הערים מקבלות מראה מחודש, והתושבים זוכים ליהנות מאיכות חיים שלא הכירו עד כה.

ואולם, חשוב שתדעו כי בפינוי בינוי סיכונים רבים, שממש לא מומלץ להתעלם מהם. אז בואו נדבר על הצדדים הפחות טובים של התהליך – ומה ניתן לעשות כדי לעקוף אותם.

פינוי בינוי – סיכונים שצריך להיות מודעים להם

כפי שכבר ציינו, פרויקטים של פינוי בינוי הפכו להיות דבר נחשק בקרב בעלי דירות ורשויות מקומיות כאחד, וזאת בשל הרווחיות הכלכלית הגבוהה הטמונה בהם, מצד אחד, והאפשרות לשדרג תשתיות ולהעניק מראה חדש ועדכני לאזורים עירוניים שלמים, מצד שני. אך למרות זאת, מדובר בפרויקט גדול ומורכב שעשוי גם להיות חשוף לסיכונים שונים.

דוגמה לכך היא מקרים שבהם מתגלות בעיות שונות ולא צפויות במהלך הבנייה, מה שעשוי לגרום להתייקרות העבודה או עיכובה הרבה מעבר למתוכנן. מצב כזה עלול להסב הפסדים כבדים לקבלנים שמנהלים את העבודה, ובאופן עקיף – גם לבעלי הנכסים.

איך מצמצמים את הסיכונים בפינוי בינוי? פונים לקבלן מומחה ובעל ניסיון

מיזמי הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38 או פינוי בינוי) הם פרויקטים שלרוב נמסרים לידי קבלן או יזם פרטי אשר מקבל את הזכיינות לבנות את המבנה או לחדש אותו, כאשר בתמורה הוא מקבל את הזכות להוסיף למבנה קומות חדשות. קומות אלה שייכות לו, ואותן הוא יכול למכור אחר כך.

לפני שאתם, בעלי דירות, מחליטים לצאת למסע של פינוי בינוי, חשוב לברר היטב האם הקבלן שרוצה לקחת על עצמו את הביצוע הוא אכן איש מקצוע שיהיה מסוגל לעמוד מאחורי כל ההבטחות שנתן לכם: עמידה בזמנים, דייקנות, ביצוע מושלם וכו'.

אז איך עושים את זה? למשל, מוודאים מיהם הגופים המממנים את היזם ועד כמה הוא איתן פיננסית; מבררים את מידת שביעות הרצון של לקוחותיו הקודמים של היזם; משווים את התמורה שהוא מציע לכם עם הצעות של יזמים אחרים (זכרו להיות ספקנים בנוגע להצעה הנדיבה ביותר...).

לסיכום, קבלן אמין ידאג למזעור סיכונים בפינוי בינוי.

 

תבע קפיטל היא הכתובת שלכם.